למה סריקה פיזית של נייר ולא הצבעה אלקטרונית

התשובה הראשונה היא כמובן: המחיר. אבל לא רק. אין תחליף לאמינות סריקת הנייר. כך גם תוכלו תמיד לספור ידנית במקרה של כשל, ערעור ואפילו לאור נרות במקרה של הפסקת חשמל... אך עד היום, מערכות הסריקה לא איכזבו

נתחיל בציטוט מתוך אתר YNET שהופיע בתאריך 03.12.08 בעקבות קריסת מערכת ההצבעה האלקטרונית המפלגת העבודה שבעקבותיה נדחו הפריימריס:

מקור: פריימריז בעבודה: למה כשלו מכונות ההצבעה?

בשעה 10:00 הבוקר (יום ג') נפתחו הקלפיות לבחירת מועמדי מפלגת העבודה לכנסת ה-18. כ-60 אלף מתפקדי העבודה היו אמורים להצביע ב-275 קלפיות ממוחשבות ברחבי הארץ, אך שורה של תקלות טכניות הביאה לביטול הבחירות ודחייתן ליום ה' הקרוב. אלפי מצביעים שהתייצבו בקלפיות נאלצו לחזור הביתה לעומת שבאו, והעבודה החליטה שהבחירות שייערכו ביום ה' יתקיימו בשיטה הישנה, הפעם ללא מכונות הצבעה ממוחשבות כלל.
תקלת תקשורת?
מהי התקלה שגרמה לעבודה לבטל את השימוש במכונות ההצבעה? אנשי חברת טלדור, שהפעילה את מכונות ההצבעה הממוחשבות בפריימריז של העבודה, מסרבים בינתיים להתראיין בנוגע לטיבה של התקלה והיקפה. וועדת הבחירות של העבודה מסרה הודעה לפיה "בעקבות קריסת מערכת המיחשב וכשלון החברה המתפעלת, החליטה ועדת הבחירות של מפלגת העבודה לדחות את קיום הפריימריז. הבחירות תתקיימנה במתכונת ידנית. הוועדה מתנצלת בפני ציבור הבוחרים". אך המועמדים לרשימת העבודה מדברים על מחדל שעלותו עצומה.
הנוכחים בקלפיות טוענים כי מדובר בתקלת תקשורת, שמנעה העברת המידע ממחשבי הקלפיות לשרתים המרכזיים שאוספים ומחשבים את התוצאות. לפני הדחייה, המועמד ויזם האינטרנט אבי שקד, קרא לחברת טלדור "להתעשת ולהגדיל את רוחב הפס בין הנתבים שלה כדי לאפשר תקשורת נאותה בין הקלפיות". כעת הוא גורס כי מדובר היה בבעיה חמורה מכך ושהמערכות לא נבחנו היטב.
הקשישים לא ידעו להצביע באמצעות המחשב
"זה אל"ף-בי"ת של כל מנהל פיתוח, לדעת שבגמר הכתיבה של מערכת כזו יש לבצע QA (בדיקות איכות) על משתמשים", אומר שקד ל-ynet. "המצביעים בקלפי לא הבינו שיש ללחוץ לחיצה קצרה בלבד על מסך המגע, ושלחיצה ארוכה מדי מבטלת את הבחירה שלהם. הקמפיין שלי התמקד בהסברה איך להצביע, והעליתי סרטון שמסביר זאת באתר שלי".
פרט לחומרים שסיפק, אומר שקד, לא קיבלו המצביעים הנחיות נוספות - ביניהם קשישים שלא התנסו בעבר בהפעלת מחשב. "המפלגה לא סיפקה חומר הסברה והבוחר לא תורגל. הייתה כאן חומה בין המפתחים למצביעים. ביקשתי מוועדת הבחירות שיערכו טסטים מראש בקלפיות בהן יש מצביעים מבוגרים ובדואים. ואמרו לי, 'אבי, יהיה בסדר, לא צריך'. התפעול המינימלי קרס עקב בעיות בתקשורת. רוחב הפס היה מינימלי, הרשת לא עמדה בכך והראוטרים (נתבים) שחיברו בין המחשבים קרסו. אבל את כל זה היה אפשר לגלות מראש אם היו בודקים את המערכת כראוי".
את היקף הנזק הכלכלי עדיין קשה לאמוד במדוייק. "הנזק הוא עצום - הבוחר חש מרומה ומושפל, וישנו נזק תדמיתי. דרשתי שימנו מיידית שופט שיבדוק אם הייתה יד מכוונת שלא רצתה בחירות אמיתיות", הוא אומר.
בהולנד חזרו לעיפרון ונייר
גם בארה"ב שימוש באמצעי הצבעה אלקטרוניים גרם לשיבושים במערכת בחירות: בבחירות לנשיאות בארה"ב ב-2004 נרשמו שיבושים במסכי המגע, וחלק מהקולות לא נרשמו כפי שהוקשו. קבוצות של פעילים דמוקרטים וסרט תיעודי של דורות'י פרימן גורסים כי התקלות האלו, שייתכן כי היו מכוונות, הביאו לעלייתו של הנשיא בוש לשלטון בפעם השנייה.

בבחירות לקונגרס האמריקני ב-2006 קרסו מכונות ההצבעה של חברת Diebold במספר ערים. עובדי הקלפיות לא ידעו כיצד להפעילן כראוי - והמצביעים חזרו להטיל פתקי נייר לקלפיות.
בהולנד נעשה כיום שימוש בשיטה של הצבעה באמצעים ידניים, אחרי שמחקר מקיף שנערך על ידי משרד הפנים ההולנדי מצא כי מכונות ההצבעה יקרות ואינן אמינות דיין. "כל עוד אין אלטרנטיבה טובה דיה, הולנד מסכימה לעיפרון ונייר", נכתב בהצהרה ממשלתית שפורסמה לרגל ההחלטה

Plevinski